Hangi Gerçeklik?

Dijital Dünyada Tanımlanan Gerçeklikler

Sanal gerçeklik (VR):

Sanal gerçeklik, kullanıcının gerçek dünyasının yerini alan sanal bir gerçeklik oluşturur. Belirli ekipmanlarla gerçekleştirilen bu gerçeklik, gerçekçi görüntüler ve ses ortamı sağlar. VR daha çok oyun, eğlence ve eğitim sektörlerinde kullanılmaktadır.

Artırılmış Gerçeklik (AR):

Artırılmış gerçeklik, sanal gerçekliğin aksine gerçek dünya ile iç içedir. Bu teknoloji, mevcut fiziksel ortamı grafik, video, ses ve diğer verilerle zenginleştirir. Bu teknoloji, gerçekliğimize hissedemeyeceğimiz ancak belirli ekipmanlar sayesinde görebileceğimiz katmanlar koyar. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak; bu teknolojinin başarılı bir şekilde uygulandığı Pokemon Go oyununda pokemonları telefon aracılığıyla masanızın üstünde, yolda giderken, havuzda, ağaçta kısacası kendi gerçekliğinizde görebiliyorsunuz. Artırılmış gerçeklik genellikle oyun dünyasında ve spor etkinliklerinin sunumlarında kullanılmaktadır.

Karma Gerçeklik (MR):

Karma gerçeklik hem gerçek hem de sanal ortamların öğelerini birleştirir ve fiziksel ve sentetik nesnelerin bir araya geldiği, etkileşime girdiği yeni bir dünya yaratır. Karma gerçeklik artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklikten en iyi şekilde yararlanır ve kullanıcıların gerçek dünyayı, sanal nesnelerle birlikte görmelerine olanak tanır. Microsoft’un geliştirmiş olduğu HoloLens bu gerçekliğin en başarılı örneklerinden biridir.

Genişletilmiş Gerçeklik (XR):

Genişletilmiş gerçeklik (XR), sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve karma gerçekliğin özelliklerini birleştirip kullanan bir gerçeklik türüdür. Genişletilmiş gerçeklik, sanal ve gerçek ortamları birleştirir. Bu özelliği sayesinde insanlar ve makineler arasındaki teknolojik etkileşimlerin incelenmesini sağlar.